Dzień głosnego czytania

Organizacje - Szkolna Kasa Oszczędności

 

 

 

W związku z realizacją Programu doskonalenia czytelnictwa, w klasach I – III już ósmy raz obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania.

W tym roku miał on miejsce 13 października w salce parafialnej w ,, sąsiedztwie „ biblioteki publicznej, która jest otwarta dla każdego czytelnika niezależnie od wieku.   
Wszystko, co najważniejsze dla naszej przyszłości, co pozostawia najtrwalszy ślad w naszej psychice, wpływa na nasz charakter i nawyki  – dzieje się w dzieciństwie, w kręgu rodziny. Czy rodzice uświadamiają to sobie, czy nie, są najważniejszymi osobami w życiu dziecka i od ich stosunku do dziecka oraz warunków rozwoju, jakie mu zapewnią w dużym stopniu zależeć będzie całe jego życie. Jeśli rodzice będą im czytali codziennie, od urodzenia, to możemy się nie martwić o przyszłość dzieci - dadzą sobie radę i z nauką w szkole, i w pracy zawodowej, i w życiu. Warunek – to ma być codzienne czytanie dla przyjemności, w atmosferze miłości  i zabawy.
Jak mówi Jim Trelease, amerykański specjalista od głośnego czytania -  Czytanie dzieciom to najlepsza inwestycja w ich przyszłość. Pod takim hasłem uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami i  najbliższymi im osobami ( mamami i jedną babcią )świętowali dzień głośnego czytania.
Głównym celem imprezy było zachęcenie rodziców do głośnego czytania  dzieciom poprzez ukazanie korzyści, które  z  niego płyną, a są to:
•    zacieśnianie więzi między rodzicami a dzieckiem, które daje mu poczucie bezpieczeństwa,
•    rozwój wyobraźni dziecka,
•    słuchanie bajek rozwija inteligencję, wzbogaca słownictwo, uczy poprawnego budowania zdań, zachęca do samodzielnej nauki czytania,
•    książki wychowują, wyrabiają wrażliwość, odprężają, pozwalają przyjemnie spędzić czas.
W głośnym czytaniu uczestniczyły:
p. Edyta Lewicka, P. Sumińska oraz P. Tomaszewska z kilkumiesięczna Laurą, która codziennie słucha głośnego czytania swoich najbliższych.
W tym dniu uczniowie kl. I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki publicznej. Uroczystego pasowania dokonała P. kierownik Biblioteki Publicznej w Łęgu Probostwie – Jolanta Kłosińska.
O bezcennej roli głośnego czytania dzieciom przekonywali wszystkich uczniowie klasy II a pod kierunkiem wychowawcy, opiekuna SKO ( Szkolnej Kasy Oszczędności ) p. Anny Gawińskiej.

Fot. Bartek Gawiński klasa I gimnazjum.

 

 
free poker