Tydzień Kodowania.

Aktualności - Aktualności

Projekt Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się już po raz trzeci, w tym roku w dniach 10-18 października 2015 r. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Polskim koordynatorem Tygodnia Kodowania była Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program „Mistrzowie Kodowania”. Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy. Według Grand Coallition for Digital Jobs, siła robocza w sektorze związanym z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowiła   w 2011 r. w Europie 6,67 miliona osób, co stanowi jedynie 3,1% osób zatrudnionych w Europie. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.
Dlatego też m.in. postanowiliśmy się przyłączyć do projektu i jako Zespół Szkół w Łęgu Probostwie zarejestrowaliśmy swoje wydarzenie pod nazwą „Zabawa algorytmami”. Bawiliśmy się codziennie.  W poniedziałek klasy IV, V i II gimnazjum zastanawiały się, czy w życiu przydaje się umiejętność kodowania i gdzie ma zastosowanie. Okazało się, że możliwości jest wiele od zakupów w sklepie po szyfry do rowerów, nie wspominając o nauce programowania. Przez dwa kolejne dni klasy pierwsze gimnazjum dowiedziały się z internetu o kodowaniu oraz słynnej maszynie Enigmie. W ramach ćwiczeń szyfrowali  według pierwszego wirnika swoje tajemne zdania. W czwartek uczniowie klasy drugiej gimnazjum dzielili się umiejętnościami w zakresie tworzenia apek w Scratchu z młodszymi koleżankami i koleżankami z klasy czwartej. Najbardziej optymistyczną aplikację stworzyli: Jakub Wojda i Alicja Olęcka, a aktualną dotyczącą zwycięstwa polskiej drużyny w meczu z Irlandią: Maciej Wujcik i Wiktor Żuchowski. W piątek gimnazjaliści postanowili wtajemniczyć w kodowanie uczniów pierwszego etapu edukacyjnego. Najmłodsi mieli dokończyć rysowanie szyfru obrazkowego(klasy pierwsze) lub cyfrowego(klasy drugie i trzecie). Zwycięzcom z pewnością przydała się spostrzegawczość i logiczne myślenie. Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do kodowania, nie tylko w październiku.
Marzenna Dąbrowska.
Uczniowie klasy drugiej gimnazjum.

 

 
free poker