Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Aktualności - Aktualności

22 stycznia 2013 r. przypada 150 rocznica wybuchu ostatniego powstania narodowego Polaków przeciwko carskiej Rosji, powszechnie zwanego Powstaniem Styczniowym. W tym dniu delegacja  SU SP i Gimnazjum, Zuchy, Harcerze wraz z  Dyrekcją szkoły złożyli kwiaty na mogile powstańców na cmentarzu przykościelnym.

 


Z kart historii.
Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem tereny Polski, Litwy, Białorusi i częściowo Ukrainy. Ucisk narodu polskiego stawał się nie do zniesienia. Patrioci byli wywożeni na Sybir lub wtrącani do więzień. Mimo prześladowań ruch patriotyczny przybierał na sile Przejawiał się w różnych formach np. w ubiorach i nabożeństwach żałobnych, podczas których śpiewano pieśni patriotyczne, manifestacjach ulicznych i bojkocie carskich władz. Zaczęły też tworzyć się powstańcze oddziały zbrojne. Dochodziło do starć. Walka przybrała formę wojny partyzanckiej. W ciągu półtora roku stoczono 1200 potyczek z różnym powodzeniem. Mimo niezłomnej i bohaterskiej postawy powstańców ten patriotyczny zryw narodu polskiego skazany był na klęskę. Wróg był silniejszy i lepiej zorganizowany. Wojska carskie krwawo rozprawiły się z powstańcami. Tysiące kibitek powiozło polskich zesłańców na Sybir. Zapełniły się więzienia. Powstańcom konfiskowano majątki, a w szkołach i urzędach wprowadzono obowiązkowo język rosyjski.    
Powstanie styczniowe nie ominęło też naszej okolicy. Wiosną 1863 roku rozegrała się bitwa partyzancka z oddziałem carskiej armii na polach między Brelkami i Kowalewem. W  tej nierównej walce padło ok. 20 powstańców, a reszta rozproszyła się po okolicy. Powstańcami dowodził Pomianowski z Bęch koło Drobina. Poległych pochowano we wspólnej mogile na polu walki tuż przy drodze z Brelek do Kowalewa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 prochy powstańców przeniesiono na cmentarz przykościelny w Łęgu. Mogiła miała kształt kopca z dużym drewnianym krzyżem. W 1937 roku uczniowie tutejszej szkoły ufundowali pomnik, który przetrwał do dziś. Pieniądze potrzebne do zrealizowania tego celu dzieci uzyskały organizując pod kierunkiem nauczycieli różne imprezy dochodowe np.: występy, loterie, zbiórki uliczne i zabawy. W ten sposób uczniowie uczcili pamięć bohaterów, którzy oddali swe życie za naszą wolność.
Opracowanie: P. Czesław Piórkowski emerytowany nauczyciel z Łęga  Probostwa.

 

 

 
free poker