Program wychowawczy szkoły podstawowej.

Dokumenty - Programy

Załącznik nr 4

Zaktualizowany w dniu 1 lutego 2011r

 

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W ZESPOLE SZKÓŁ W ŁĘGU PROBOSTWIE

,, Wychowanie to nieustannie toczony dialog

nauczyciela z uczniem

prowadzący ku horyzontowi

dobra, prawdy i piękna”.

T. Gadacz

 

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.

(Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami).

  1. Ustawa  z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela(Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674

z późniejszymi zmianami)

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach(Dz. U. z 2003 r. nr 11 poz.114)

MISJA SZKOŁY:

Najważniejszym dobrem dla naszej szkoły jest Uczeń, który w przyjaznej atmosferze, wzajemnej akceptacji, poczuciu bezpieczeństwa może osiągać sukcesy w swojej karierze szkolnej.

Uczymy i wychowujemy. Przygotowujemy do aktywnego i świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie kierując się uniwersalnymi wartościami takimi jak:

-         uczciwość

-         wiarygodność

-         odpowiedzialność

-         wytrwałość

-         poczucie własnej wartości

-         szacunek dla innych ludzi

-         ciekawość poznawcza

-         kreatywność

-         przedsiębiorczość

-         kultura osobista

-         gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej

 

WIZJA SZKOŁY:

  1. Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a także zawartych w Programie Wychowawczym Szkoły.
  2. Nasza szkoła jest nowoczesną, innowacyjną, przygotowującą absolwentów do samodzielnego funkcjonowania w otaczającym świecie nastawionych na osiąganie sukcesów.
  3. Program szkoły ukierunkowany jest na ucznia, jego potrzeby, umożliwia mu zdobycie rzetelnej wiedzy oraz harmonijny, wszechstronny rozwój osobowości.
  4. Uczeń korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy techniki informacyjnej i informatycznej, rozwija swoje zainteresowania i zdolności, pracuje metodami aktywnymi.
  5. Nauczanie i wychowanie w szkole służy rozwijaniu u dziecka poczucia własnej wartości, odpowiedzialności za siebie i innych, szacunku dla każdego człowieka, miłości do ojczyzny, otwarcia na inne tradycje i kultury, a przede wszystkim zapobiega wszelkiej dyskryminacji.
  6. Nad rozwojem czuwa wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna, stosująca nowoczesne metody nauczania i wychowania.
  7. Nauczyciele współpracują z rodzicami, którzy są współorganizatorami życia szkoły.
  8. Szkoła umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim uczniom, wspiera rodzinę oraz współpracuje i uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego.

 

ZADANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY:

  1. Realizowanie programu nauczania skoncentrowanego na dziecku, na jego indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się.
  2. Respektowanie trójpodmiotowości oddziaływań wychowawczych i kształcących: uczeń- szkoła- dom rodzinny
  3. Rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych
  4. Kształtowanie u dziecka pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijania ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy
  5. Poszanowanie godności dziecka, zapewnienie dziecku przyjaznych, bezpiecznych i zdrowych warunków do nauki i zabawy, działania indywidualnego i zespołowego, rozwijania samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i najbliższe otoczenie, ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej, aktywności badawczej, a także działalności twórczej

Zasady wykorzystania zapisów ze szkolnego systemu monitoringu CCTV dla realizacji misji wychowawczej szkoły.

1. W celu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w Publicznym Gimnazjum w Łęgu Probostwie zainstalowano system monitoringu CCTV.

2. Monitorowaniem objęto obszar wejść do budynku szkoły, korytarze na parterze i piętrze  cz. C i D.

3. Prowadzenie bieżącego monitoringu i rejestracji obrazu zwiększa bezpieczeństwo, komfort pracy i nauki uczniów oraz pracowników szkoły i osób pozostałych przebywających na terenie szkoły.

4. Niewłaściwe zachowania uczniów, agresja fizyczna, akty chuligaństwa,

zastraszanie, niszczenie mienia szkolnego, kradzieże, wymuszania, wizyty osób

postronnych niepowołanych, itp. są kontrolowane, dokumentowane i w razie konieczności odtwarzane.

5. Zarejestrowany materiał przechowywany jest na twardym dysku rejestratora przez

minimum 30 dni.

6. Materiał zarejestrowany w szkolnym systemie monitoringu CCTV może być wykorzystany do:

- udowodnienia niewłaściwego zachowania się ucznia,

- wyjaśnienia sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów,

- w celu ustalenia sprawców zniszczenia lub uszkodzenia mienia szkoły,

- ustalenia sprawców zachowań ryzykownych,

- do ponoszenia konsekwencji przewidzianych w Statucie Szkoły

- do podjęcia odpowiednich działań przez : Dyrekcję szkoły, wychowawców i       nauczycieli, funkcjonariuszy  Policji  jako materiał potwierdzający zachowania

wymienione w pkt 4.

8. Prawo wglądu do zarejestrowanego zdarzenia mają rodzice uczniów wobec których stwierdzono zachowania wymienione w pkt 4.

9. Monitoring rozbudza świadomość samodyscypliny dotyczącej właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, jakim jest szkoła.

10. Za prawidłowe funkcjonowanie monitoringu odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.

 

  1. Wyposażenie dziecka w umiejętność czytania i pisania w wiadomości i sprawności matematyczne potrzebne w sytuacjach życiowych i szkolnych oraz przy rozwiązywaniu problemów
  2. Dbałość o to, aby dziecko mogło nabywać wiedzę i umiejętności potrzebne do rozumienia świata, w tym zagwarantowanie mu dostępu do różnych źródeł informacji i możliwości korzystania z nich
  3. Sprzyjanie rozwojowi cech osobowości dziecka koniecznych do aktywnego i etycznego uczestnictwa w życiu społecznym.
  4. Kształtowanie u uczniów dbałości o zdrowie własne, innych ludzi oraz tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu poprzez działalność dydaktyczną, sportową, rekreacyjną, turystyczną i kulturalną.
  5. Wychowanie uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów.
  6. Prowadzenie profilaktyki ochraniającej uczniów przed negatywnymi wpływami mediów oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.
  7. Zapobieganie wszelkiej dyskryminacji poprzez rozwijanie postawy szacunku i tolerancji wobec innych ludzi i ich odmienności.
  8. Promocja szkoły wzmacniająca jej autorytet wśród społeczności.

 

 

POWINNOŚCI WYCHOWAWCZE, BĘDĄCE WYMIAREM PRACY EDUKACYJNEJ KAŻDEGO NAUCZYCIELA, OKREŚLONE W RAMACH OGÓLNYCH ZADAŃ SZKOŁY.

  1. 1. Uznając nauczanie za zadanie najważniejsze dla działalności szkoły, określa się jego różne formy w nawiązaniu do umiejętności i wychowania. W tym zakresie każdy nauczyciel w swojej pracy edukacyjnej zapewnia w szczególności:

-         naukę poprawnego i świadomego wypowiadania się, pisania i czytania ze zrozumieniem

-         naukę wykorzystania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, prowadzące do osiągania własnych celów

-         poznanie zasad rozwoju osobowego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym

-         poznawanie wymaganych pojęć i zdobywanie rzetelnej wiedzy na poziomie wystarczającym do kontynuowania nauki w następnym etapie kształcenia, w życiu codziennym oraz formułowania sądów opartych na logicznym rozumowaniu

-         opanowanie umiejętności wykorzystania wiedzy do identyfikowania i rozwiązywania problemów

-         poznanie dziedzictwa kultury narodowej postrzeganej w perspektywie kultury europejskiej

 

  1. Kształtowanie umiejętności jest spójne z nauczaniem i wychowaniem. Nauczyciele stwarzają uczniom warunki do kształcenia umiejętności i wykorzystania zdobytej wiedzy, aby w ten sposób lepiej przygotować się do pracy we współczesnym świecie. W tym zakresie nauczyciel i szkoła stwarzają warunki do nabywania następujących umiejętności:

-         rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych

-         planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się, przyjmowania odpowiedzialności za własną naukę

-         skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, przedstawianie własnego myślenia i branie pod uwagę poglądów innych

-         umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i językach obcych zarówno w mowie jak i w piśmie

-         efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji

-         poszukiwanie i wykorzystanie informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno – komunikacyjnymi

-         umiejętność selekcjonowania i krytycznej analizy informacji

-         rozwoju sprawności umysłowej oraz osobistych zainteresowań

 

  1. Nauczyciele w swojej pracy wychowawczej, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców zmierzają do tego aby uczniowie:

-         znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju osobowego w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym

-         stawali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni za siebie i innych

-         uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego oraz przygotowali się do życia w rodzinie, w społeczności lokalnej i państwie w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych

-         przygotowali się do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywania wyborów i hierarchizacji wartości

 

ZASADY WSPÓŁPRACY WYCHOWAWCZEJ Z RODZICAMI LUB PRAWNYMI OPIEKUNAMI UCZNIA

  1. Rodzice i nauczyciele utrzymują stały kontakt w sprawach postępów w nauce i zachowaniu ucznia.
  2. Wychowawcy oraz nauczyciele przedmiotów zobowiązani są do informowania rodziców o bieżących postępach dzieci w nauce, zachowaniu i przyczynach trudności w nauce ich dzieci w każdym czasie, zawsze jednak nie kolidującym z ich podstawowymi obowiązkami dydaktyczno – wychowawczymi.
  3. Dyrektor szkoły zapoznaje rodziców z podstawowymi zadaniami i zamierzeniami dydaktyczno – wychowawczymi szkoły
  4. Rodzice mają prawo do zapoznania się z regulaminem oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i ustaleniami podjętymi w tym zakresie przez Radę Pedagogiczną.
  5. Rodzice powinni utrzymywać stały kontakt z wychowawcą i interesować się na bieżąco postępami dziecka w nauce i zachowaniu.
  6. Rodzice powinni włączyć się do rozwiązywania  problemów wychowawczych w tym także wspomagać uczniów mających trudności w nauce.
  7. Rodzice winni współpracować z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.
  8. Rodzice i nauczyciele biorą aktywny udział w kultywowaniu tradycji szkolnej.
  9. Rodzice pomagają w organizacji prowadzonych przez szkołę działań oraz w prezentacji osiągnięć w lokalnym środowisku.
  10. W szkole będą systematycznie prowadzone:

-         zajęcia z zakresu kształtowania świadomości pedagogicznej rodziców na spotkaniach wychowawców klas z rodzicami według harmonogramu spotkań z rodzicami

-         dyżury wychowawców klas, rozszerzające możliwość kontaktu z rodzicami poza obowiązkowymi wywiadówkami (wg harmonogramu)

 

ZADANIA WYCHOWAWCY KLASY.

  1. Tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia.
  2. Przygotowanie ucznia do życia w rodzinie i społeczeństwie.
  3. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania życiowych problemów przez wychowanka.
  4. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień ucznia.
  5. Realizacja zadań wychowawczych.
  6. Rozwiązywanie problemów wychowawczych.
  7. Wspomaganie uczniów mających trudności w nauce.
  8. Współpraca z rodzicami poprzez włączanie ich do rozwiązywania problemów wychowawczych.
  9. Utrzymywanie kontaktów z innymi nauczycielami w celu koordynacji oddziaływań wychowawczych.
  10. Prowadzenie określonej przepisami dokumentacji pracy dydaktyczno – wychowawczej (dzienniki, arkusze ocen, świadectwa szkolne, opracowanie programu wychowawcy klasowego ).
  11. Dokumentowanie pracy wychowawczej z uczniami (zeszyt lub teczkę wychowawcy).
  12. Nawiązywanie współpracy z organizacjami wspomagającymi szkołę w działaniach wychowawczych  i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.
  13. Zapewnienie uczniom i ich rodzicom rzetelnej informacji na temat wymagań stawianych przez szkołę, podejmowanych działań oraz osiągnięć uczniów.
  14. Motywowanie rodziców do utrzymywania stałego kontaktu z wychowawcą i interesowania się na bieżąco postępami dziecka w nauce i zachowaniu.

 

CECHY ABSOLWENTA

Absolwent klasy trzeciej szkoły podstawowej coraz lepiej orientuje się w swoim najbliższym otoczeniu, domu, szkole. Lubi szkołę i lubi się uczyć. Sprawnie posługuje się zdobytą wiedzą w życiu codziennym. W kontaktach z innymi ludźmi stosuje podstawowe zasady związane z komunikowaniem się. Wyróżnia go ciekawość poznawcza w związku z czym formułuje pytania i poszukuje na nie odpowiedzi.

  1. 1. Jest uczciwy

-         poznaje normy zachowań obowiązujące w otoczeniu szkolnym i domowym

-         stara się być sprawiedliwy i prawdomówny

-         szanuje własność swoją i innych

-         nie krzywdzi słabszych i młodszych

 

  1. 2. Jest odpowiedzialny i obowiązkowy

-         poznaje prawa ucznia i jego obowiązki

-         respektuje zasady bycia dobrym kolegą

-         uczy się podejmowania odpowiedzialności za postępowanie własne i swój udział w pracach grupy

-         uczestniczy w wydarzeniach klasowych i szkolnych

-         dba o swój wygląd, higienę osobistą

 

 

  1. 3. Jest kreatywny, otwarty

-         przejawia aktywność w podejmowaniu różnych zadań w szkole i w domu

-         podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie je wypełnia

-         stara się planować swoje działania

 

  1. 4. Jest kulturalny

-         zna podstawowe zasady kulturalnego zachowania i stara się je przestrzegać

-         wie jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników

 

  1. 5. Jest tolerancyjny i szanuje innych

-         rozumie potrzebę utrzymania dobrych relacji z sąsiadami

-         jest chętny do pomocy

-         respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku

-         wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa bez względu na narodowość, kolor skóry, płeć

-         szanuje inne kultury i tradycje

 

  1. 6. Jest krytyczny wobec siebie i innych

-         zna swoje mocne i słabe strony

-         rozpoznaje niewłaściwe zachowania i koryguje je

-         odróżnia dobro od zła

-         reaguje na niewłaściwe zachowania innych

 

  1. 7. Jest gotowy do uczestnictwa w kulturze

-         zna najbliższą okolicę, jej ważniejsze obiekty, tradycje

-         wie w jakim regionie mieszka

-         uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez społeczność lokalną

 

  1. 8. Jest ciekawy świata

-         chętnie korzysta z poznanych źródeł wiedzy i obserwacji zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu

-         wie jak ważna jest praca w życiu człowieka

-         wie jaki zawód wykonują jego rodzice i najbliżsi

  1. Jest dobrym obywatelem

-         uczy się szacunku do symboli narodowych i religijnych

-         zna symbole narodowe i najważniejsze wydarzenia historyczne

-         orientuje się w tym, że są ludzie szczególnie zasłużeni dla miejscowości w której mieszka, dla Polski i świata

 

  1. 10. Jest rozważny

-    zna zasady bezpieczeństwa i higieny

-         zna zagrożenia ze strony ludzi

-         potrafi powiadomić dorosłych o wypadku i niebezpieczeństwie

-         zna numery telefonów: pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej oraz ogólnopolski numer alarmowy 112

 

ABSOLWENT SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Bardzo dobrze funkcjonuje w swoim otoczeniu, w domu i szkole. Pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i ludzi. Traktuje naukę jako coś oczywistego, umie rozpoznawać własne potrzeby edukacyjne i przyswajać wiedzę konieczną do dalszej nauki. Dba o rozwój swoich zainteresowań.

 

  1. 1. Jest uczciwy

-         zna normy zachowań obowiązujące w szkole, domu, najbliższym otoczeniu i według nich postępuje

-         jest sprawiedliwy i prawdomówny

-         umie przyznać się do błędu, zachowań niewłaściwych i ponieść konsekwencje

-         stara się zdobyć zaufanie innych wybierając drogę zachowań szczerych i uczciwych

 

  1. 2. Jest odpowiedzialny, obowiązkowy

-         zna oraz przestrzega prawa i obowiązki ucznia

-         czuje się odpowiedzialny za postępowanie własne i efekty pracy swojej grupy

-         aktywnie uczestniczy w wydarzeniach klasowych i szkolnych

-         respektuje zasady bycia dobrym kolegą

-         prezentuje własne zdanie w różnych sprawach, ale respektuje zdanie innych w tej sprawie

-         dba o własny wygląd i higienę osobistą, zna i przestrzega zasady zdrowego trybu życia

 

  1. 3. Jest kreatywny, otwarty

-         podejmuje i z sukcesem wykonuje różne zadania w domu i szkole

-         rzetelnie wypełnia powierzone mu obowiązki domowe i szkolne

-         planuje i konsekwentnie realizuje swoje działania

-         jest otwarty na wszelkie innowacje, ale dokonuje selekcji i krytycznej analizy

-         aktywnie i etycznie uczestniczy w życiu społecznym

-         zna różne źródła zaspokajania swych zainteresowań i korzysta z nich

 

 

  1. 4. Jest kulturalny

-         zna i stosuje nawet najbardziej złożone normy zachowania

-         właściwie zachowuje się w stosunku do dorosłych i rówieśników

-         utrzymuje dobre relacje z sąsiadami

-         chętnie pomaga innym

-         nie używa słów obraźliwych i wulgarnych

-         potrafi właściwie zachowywać się w szkole i miejscach pozaszkolnych

-         nie eksponuje swojej osoby i swego zdania w sposób obrażający innych

 

  1. 5. Jest tolerancyjny i szanuje innych

-         wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa bez względu na kolor skóry, wyznanie, płeć, ułomność

-         przestrzega zasad tolerancji

-         szanuje inne kultury i tradycje

-         jest chętny do pomocy

-         respektuje prawo każdego człowieka do pracy

 

  1. 6. Jest krytyczny wobec siebie i innych

-         zna swoje mocne i słabe strony

-         potrafi zachowania własne i innych odnieść do obowiązujących wartości

-         reaguje na niewłaściwe zachowania innych

-         dokonuje krytycznej analizy informacji ze środków masowego przekazu

-         odróżnia fikcję od rzeczywistości w przekazach medialnych

-         odróżnia dobro od zła

 

  1. 7. Jest gotowy do uczestnictwa w kulturze

-         zna najbliższą okolicę, ważniejsze obiekty, tradycje i kulturę

-         zna dobrze swój region

-         uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez społeczność lokalną

-         podejmuje działania na rzecz społeczności lokalnej

 

  1. 8. Jest ciekawy świata

-         chętnie korzysta z poznanych źródeł wiedzy i obserwacji zjawisk w najbliższym otoczeniu

-         docenia wartość pracy w życiu człowieka

-         wie jaki zawód wykonują jego rodzice i najbliżsi

-         dostrzega złożoność świata, analizuje w nim zależności przyczynowo- skutkowe

 

  1. 9. Jest dobrym obywatelem

-         szanuje symbole narodowe i religijne

-         zna najważniejsze wydarzenia historyczne regionu i państwa

-         zna ludzi zasłużonych dla regionu, dla Polski i świata

  1. 10. Jest rozważny

-         przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny

-         zna zagrożenia ze strony ludzi

-         zna zagrożenia związane z życiem w swoim środowisku, modyfikuje swoje zachowania  w sytuacjach zagrożenia

-         dba o własne zdrowie i bezpieczeństwo

-         wykazuje aktywność fizyczną

-         potrafi powiadomić dorosłych o zagrożeniach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZY.

 

Za realizację programu  wychowawczego odpowiedzialni są: dyrektor i wicedyrektor szkoły, wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny, pracownicy szkoły, rodzice ( prawni opiekunowie) , pielęgniarka szkolna.

 

Zadania szczegółowe

Umiejętności i postawy

Uczeń potrafi:

Sposób realizacji

I. Jesteśmy razem tu i teraz.

1. Nawiązywać bliskie i serdeczne kontakty w grupie rówieśniczej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Rozwijać problemy w sposób twórczy, radzić sobie z emocjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zachowywać się w sposób kulturalny i akceptowany społecznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Rozwijać prawidłowe relacje społeczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Szanować dobro wspólne.

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Rozwiązywać konflikty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Czuje się bezpieczny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a. uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i przyjęcie uczniów klas I szkoły podstawowej w poczet społeczności szkolnej (pasowanie na ucznia)

 

b. organizowanie zajęć integracyjnych: biwaki, wycieczki, ogniska, imprezy klasowe i szkolne

 

c. organizowanie :

- Wigilii klasowych,

-choinka szkolna

-Dzień Dziecka

-innych uroczystości klasowych

 

d. uroczyste obchody świąt

 

e. organizowanie konkursów szkolnych

 

f. uroczyste zakończenie roku szkolnego

 

a. Poznanie samego siebie – budowanie pozytywnego obrazu własnego JA.

b. Poszukiwanie korzeni rodziny, kształtowanie świadomości własnego pochodzenia.

c. Wyrabianie odpowiedzialności za wykonywanie powierzonych obowiązków.

d. Prawidłowe komunikowanie się i stwarzanie atmosfery wzajemnego zaufania.

 

a. Kształtowanie pozytywnych zachowań w stosunku do dorosłych i rówieśników.

b. Codzienne wdrażanie do używania form grzecznościowych i kulturalnego zachowania w szkole, w domu, na ulicy.

c. Dbanie o kulturę osobistą.

 

 

a. Wdrażanie do utrzymania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania.

b. Organizowanie uroczystości, konkursów, wycieczek.

c. Korzystanie ze świetlicy, zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań celem rozwoju własnych zainteresowań.

d. Udział w zajęciach sportowych i korekcyjnych.

 

a. Wyrabianie nawyku poszanowania wspólnego dobra.

b. Dbanie o najbliższe otoczenie(klasa, szkoła, miejsce zamieszkania)

c. Wykorzystanie wiedzy ekologicznej w praktyce(sprzątanie świata, Dzień Ziemi).

 

a. Kształtowanie umiejętności odróżniania dobra od zła.

b. Wyrabianie w uczniach prawdomówności i sprawiedliwości.

c. Rozwój w uczniach wrażliwości – uczeń nie krzywdzi słabszych i pomaga potrzebującym.

d. poznawanie sposobów rozwiązywania konfliktów

 

a. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkole, w autobusie, na terenie szkoły, sposoby udzielania pierwszej pomocy.

b. Wdrażanie do bezpiecznego poruszania się po drogach i umiejętnego przestrzegania zasad ruchu drogowego.

 

II. Zapewnianie dziecku przyjaznych, bezpiecznych i zdrowych warunków do nauki i zabawy.

1.Rozwijać swoją osobowość poprzez nowe doświadczenia i wiedzę o sobie

 

 

2. Rozwijać samodzielność oraz odpowiedzialność za siebie.

 

3.Kształtować sprawność fizyczną, nawyk uprawiania sportu i turystyki oraz sensownego wykorzystania czasu wolnego.

 

4. Przestrzegać zasad bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą.

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

b. pogadanki

c. spotkania z pedagogiem

 

a. udział w zajęciach organizowanych w szkole

 

a. udział w zawodach sportowych

b. udział w zajęciach  korekcyjnych

c. udział w zajęciach o charakterze sportowym organizowanych przez szkołę

 

a. spotkanie z policjantem

b. pogadanki

III. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się.

1.Uświadomienie znaczenia nauki i pracy w życiu człowieka i społeczeństwa.

 

2.Rozbudzanie potrzeby zgłębiania wiedzy, przedstawianie jej użyteczności, motywowanie do jej zdobywania.

 

3.Rozwijać zainteresowania, uzdolnienia .

 

4.Osiągać sukcesy i radzić sobie w przypadkach porażek.

 

a. pogadanki i dyskusje

b. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

 

a. stosowanie metod aktywizujących ucznia do nauki i pracy nad sobą

b. praca metodami OK

 

a. udział w konkursach, akcjach, zajęciach kół zainteresowań

 

a. pogadanki

b. spotkania z pedagogiem

 

IV. Podnoszenie efektywności kształcenia na wszystkich poziomach nauczania.

1. Rozpoznawać swoje potrzeby dydaktyczno – wychowawcze.

 

2.Kształtować  pozytywny stosunek do nauki.

 

3.Rozwijać ciekawość poznawania otaczającego świata i dążenia do prawdy.

a. diagnozowanie zdolności i trudności uczniów.

b. systematyczne sprawdzanie poziomu wiedzy.

 

a. stosowanie metod aktywnych.

b. pogadanki i dyskusje

 

a. zapoznanie uczniów z różnymi technikami uczenia się.

b. udział w zajęciach pozalekcyjnych i kołach zainteresowań

 

V. Rozwijanie i utrwalanie zainteresowań i nawyków czytelniczych.

 

 

 

 

1.Samodzielne korzystać z księgozbioru biblioteki szkolnej i gminnej.

 

2.Kulturalne obcować z książką.

 

a. lekcje biblioteczne

b. korzystanie z biblioteki

c. realizacja programu czytelniczego w klasach I – III

d. wyjścia zbiorowe z klasą do biblioteki

VI. Przygotowanie ucznia do życia w społeczeństwie informacyjnym.

1.Wyszukiwać, porządkować i wykorzystać  informacje z różnych źródeł.

 

2.Swobodne i logiczne wypowiadać się na różne tematy.

 

 

 

3.Posługiwać się komputerem.

 

 

4.Świadomość niebezpieczeństw wynikających z korzystania z komputera.

 

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

b. wykonywanie samodzielnych prac pisemnych z wykorzystaniem komputera i innych źródeł wiedzy.

c. przygotowywanie się do konkursów

 

 

a. korzystanie z komputera w czasie lekcji i w domu

 

a. udział w pogadankach

b. spotkania z pedagogiem

c. realizacja programów o uzależnieniach

 

VII. Przygotowanie uczniów do aktywnego i etycznego uczestnictwa w życiu społecznym.

 

 

 

 

1.Znać swoje prawa i obowiązki.

 

 

2.Stosować się do zasad szkolnej demokracji.

 

3.Przestrzegać zasad obowiązujących w szkole.

 

 

4.Rozwijać poczucie odpowiedzialności za sprawy klasy i szkoły.

 

5.Znać znaczenie nauki i pracy w życiu człowieka.

 

 

 

a. zapoznanie , przypomnienie dokumentów szkoły

 

a. wybory samorządu klasowego i Samorządu Uczniowskiego

 

a. opracowanie i przestrzeganie harmonogramu imprez szkolnych i klasowych

 

a. opracowanie harmonogramu tematyki godzin wychowawczych i ich realizacja

 

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

 

  1. preorientacja zawodowa
  2. wie jaki zawód wykonują jego najbliżsi i znajomi

VIII. Rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz kształtowanie więzi z krajem ojczystym i regionem.

1.Znać symbole narodowe (godło, hymn narodowy, pieśni patriotyczne).

 

2.Zna najważniejsze wydarzenia historyczne.

 

3.Zna i wzoruje się na sylwetkach ludzi szczególnie zasłużonych dla miejscowości w której mieszka, dla Polski i świata.

 

 

a. organizowanie uroczystości z okazji świąt państwowych oraz rocznic ważnych dla kraju.

 

a. udział w zajęciach lekcyjnych

 

 

a. wywiady, imprezy środowiskowe

b. spotkania z ciekawymi ludźmi

IX. Kultywowanie tradycji i kultury

1.Zna najbliższą okolicę i jej ważne obiekty.

 

2.Zna tradycje i obrzędy najbliższej okolicy.

 

 

 

3.Świadomie uczestniczyć w kulturze i sztuce.

a. wycieczki

b. realizacja treści ścieżek

 

a. konkursy

b. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

c. spotkania z ciekawymi ludźmi

 

a. uczestniczenie w imprezach organizowanych na rzecz społeczności lokalnej i przez społeczność lokalną

 

X. Kształtowanie postaw poszanowania dla innych kultur i tradycji. Zapobieganie dyskryminacji.

1.Znać i szanować ludzi innych narodowości, tradycji kulturowej.

 

 

2.Wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa bez względu na kolor skóry, narodowość, płeć.

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

b. udział w kołach zainteresowań

 

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

b. udział w dyskusjach

 

XI. Kształtowanie postaw proeuropejskich.

1.Posługiwać się w mowie i piśmie językiem obcym.

 

 

 

2.Konstruktywne działać (współpraca w grupie)

 

3. Znać kraje anglosaskie.

 

a. udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

b. organizowanie i udział w konkursach.

 

a. realizacja programu koła europejskiego

 

a. udział w zajęciach koła

b. udział w konkursach

 

XII Kształtowanie właściwej postawy oraz umiejętności komunikowania się z dorosłymi ludźmi.

1.Szanować ludzi starszych.

 

 

2.Dostrzegać potrzeby własne i innych ludzi.

 

3.Respektować prawo innych do pracy i wypoczynku.

 

a. systematyczne wdrażanie do używania form grzecznościowych

 

b. udział w akcjach charytatywnych

 

c.  organizowanie paczek świątecznych i żywieniowych dla uczniów naszej szkoły

 

XIII. Na innych też możemy liczyć.

 

 

1.Rozumieć sytuację ekonomiczną rodziny i dostosować do niej swe oczekiwania.

a. ustalenie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej

b. pomoc materialna dla rodzin najuboższych:

-dożywianie

-paczki świąteczne

wyprawka dla szkolna

 

 

XIV Propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów.

1.Prowadzić zdrowy styl życia.

 

 

2.Wskazywać wpływ używek na zdrowie człowieka.

 

 

 

3.Wskazywać skutki uzależnień.

 

 

4.Mieć poczucie własnej wartości. Rozwój postaw asertywnych.

 

a. pogadanki

b. realizacja programów prozdrowotnych

 

a. pogadanki

b. spotkania z pedagogiem

c. gazetki ścienne

d. ulotki i broszurki

 

a. realizacja programów o uzależnieniach

b. konkursy

 

a. pogadanki i dyskusje

b. zajęcia lekcyjne

c. warsztaty

XV. Profilaktyka zdrowotna

1.Dbać o prawidłową postawę.

 

2.Higiena jamy ustnej i profilaktyka próchnicy.

 

3.Rola szczepień ochronnych – zapobieganie chorobom.

 

4.Kształtowanie właściwych postaw wobec żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz zapobieganie im.

 

5.Propagować zdrowego stylu życia.

 

6.Profilaktyka zatruć pokarmowych w tym grzybami.

a. udział w zajęciach lekcyjnych

b. pogadanki

c. spotkania z pielęgniarką szkolną

d. fluoryzacja zębów

e. realizacja programów:

-,,Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość” kl. II

-,,Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie” –kl.I – III

 

XVI. Kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody i estetykę otoczenia.

 

1.Być wrażliwym na piękno przyrody.

 

2.Znać i stosować podstawową wiedzę z zakresu ekologii.

 

3.Wskazywać zagrożenia środowiska naturalnego i przeciwdziałać im.

 

 

4. Dbać o najbliższe otoczenie.

 

5.Szanować wszystkie formy życia

 

a. systematyczne dbanie o piękny wygląd otoczenia, klas, szkoły

 

a. udział w konkursach ekologicznych

 

a. udział w akcjach ekologicznych na rzecz szkoły i środowiska

lokalnego.

b. wycieczki krajoznawcze

 

a. akcje ekologiczne

 

a. udział w akcjach na rzecz zwierząt

XVII. Kształtowanie właściwego stosunku

Do obowiązku szkolnego.

1.Rozumieć potrzebę uczęszczania do szkoły.

a. systematyczny przegląd frekwencji

 

b. spotkania z rodzicami zgodnie z harmonogramem

 

c. informacje do dyrekcji o sytuacjach patologicznych

 

 

 

 

MONITORING I EWALUACJA

PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO

Monitorowaniu podlegają co roku:

 

  1. Plan pracy wychowawcy klasowego.
  2. Organizacja i przebieg imprez i uroczystości szkolnych zgodnie z harmonogramem.
  3. Organizacja, zadania i cele kółek zainteresowań.
  4. Realizacja zadań przewidzianych w Programie Profilaktyki.
  5. Realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych.
  6. Badanie losów absolwentów.
  7. Organizacja wycieczek i biwaków.

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE.

  1. Program Wychowawczy jest autonomiczną częścią działalności szkoły.
  2. Plany wychowawcze i profilaktyczne są załącznikami niniejszego programu.
  3. Program wychowawczy stanowi załącznik Statutu szkoły.
  4. Znowelizowany program wychowawczy przyjmuje się do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej, po zaopiniowaniu go przez Radę Rodziców i Samorządy Szkolne.
  5. Z treścią programu wychowawczego szkoły zapoznają uczniów i ich rodziców wychowawcy klas.

 

 

 

 

TEMATY GODZIN WYCHOWAWCZYCH:

Klasa IV

Moje prawa i obowiązki. Zapoznanie z dokumentacją szkoły(wrzesień)

JESTEM BEZPIECZNY

  1. W szkole czuję się bezpiecznie.

 

WSPÓŁPRACA

  1. Jesteśmy razem tu i teraz.
  2. Rozmawiamy ze sobą. Słuchamy innych.

 

JAKI JESTEM

  1. Jaki jestem w relacjach z innymi.
  2. Jestem swoim przyjacielem.

 

SAMOŚWIADOMOŚĆ

  1. Jestem dzieckiem, ale mam prawa.
  2. Jestem dzieckiem, ale mam obowiązki.

 

AGRESJA – ZACHOWANIA AGRESYWNE

  1. Co to jest złość?
  2. Nawiązuję relacje z innymi. Pozytywna komunikacja.
  3. Jak się czuję, gdy ........

 

STRES

  1. Co to jest stres?
  2. Radzę sobie ze stresem.

 

ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

  1. Trudne sytuacje. Konflikty się zdarzają.
  2. To się da rozwiązać. Etapy rozwiązywania konfliktów.

 

KREATYWNOŚĆ

  1. Wyrażam siebie w twórczości plastycznej lub muzycznej.

 

ASERTYWNOŚĆ

  1. Kiedy czułem się naprawdę wysłuchany?

 

MOTYWOWANIE DO ...

  1. Jestem członkiem rodziny.
  2. Chodzę do szkoły.

 

 

MOJE ZDROWIE

  1. Zdrowie – czym jest?
  2. Zdrowo się odżywiam i odpoczywam.

 

SZACUNEK DLA PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC – zapobieganie dyskryminacji.

  1. Połączeni – tworzenie klasowego łańcucha.
  2. Podawanie pomocnej dłoni.

 

JESTEM POLAKIEM. JESTEM EUROPEJCZYKIEM.

  1. Moja miejscowość- jaka była, jaka jest, jaka będzie?
  2. Środki masowej komunikacji, czyli media.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura:

  1. Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej – Magdalena  Gruszka, Iwona Janik, Justyna Prarat
  2. Lekcje wychowawcze w klasach IV, V, VI – Nora Grochowska, Ewa Sadowska
  3. Jak nauczyć rozwiązywania konfliktów – D. Covan, S. Palomares, D. Schilling
  4. Jak radzić sobie ze złością – J. Stewart
  5. Jak radzić sobie z dręczycielem – S. Palomares, D. Schilling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROPOZYCJA GODZIN WYCHOWAWCZYCH

KLASA V.

Moje prawa i obowiązki. Zapoznanie z dokumentacją szkoły(wrzesień)

JESTEM BEZPIECZNY

  1. Instytucje, które dbają o twoje bezpieczeństwo.

 

WSPÓŁDZIAŁANIE

  1. W zgodzie z innymi
  2. Stowarzyszenie wzajemnych przysług.

 

JAKI JESTEM

  1. Jestem dobrym przyjacielem.
  2. Taki jestem.

 

SAMOŚWIADOMOŚĆ

  1. Poznaj siebie i zaprzyjaźnij się ze sobą.
  2. Poznaj swoje potrzeby.

 

AGRESJA – ZACHOWANIA AGRESYWNE.

  1. Co to jest agresja? Dostrzegam agresję.
  2. Odegraj uczucia.
  3. Czujące twarze.

 

STRES

  1. Potrafię się zrelaksować.
  2. Jestem spokojny i skoncentrowany.

 

ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

  1. Jeden konflikt – trzy rozwiązania.
  2. Nazywam uczucia, których doświadczają inni.

 

KREATYWNOŚĆ

  1. Twórczo myślę. Szukam pomysłów, by ciałem zobrazować myśli i uczucia.

 

ASERTYWNOŚĆ

  1. Wybór należy do ciebie.

 

MOTYWOWANIE DO

  1. Mam kolegów i przyjaciół.
  2. Czerpię radość z życia.

 

MOJE ZDROWIE

  1. Zdrowie – jak o nie dbać i jak je pielęgnować?
  2. Skutki palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków.

 

SZACUNEK DLA PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC – ZAPOBIEGANIE DYSKRYMINACJI

  1. Zrozumieć słowo ,,uprzedzenie”
  2. Sporządzenie listy naszych ulubionych.

 

JESTEM POLAKIEM. JESTEM EUROPEJCZYKIEM.

  1. Jestem Polakiem. Jestem Europejczykiem.
  2. Media rozrywka i reklama .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura:

  1. Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej – Magdalena Gruszka, Iwona Janiak, Justyna Prarat
  2. Lekcje wychowawcze w klasie IV, V, VI – Nora Grochowska, Ewa Sadowska
  3. Jak nauczyć rozwiązywania konfliktów – D. Covan, S. Palomares, D. Schilling
  4. Jak radzić sobie ze złością – J. Stewart
  5. Jak radzić sobie z dręczycielem – S. Palomares, D. Schilling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEMATY GODZIN WYCHOWAWCZYCH

KLASA VI.

Moje prawa i obowiązki. Zapoznanie z dokumentacją szkoły(wrzesień)

JESTEM BEZPIECZNY

  1. Kto mi pomaga. Na kogo mogę liczyć.

 

WSPÓŁPRACA

  1. Wieże z wykałaczek – eksperyment kooperacyjnego budowania.
  2. Kooperacyjna książka kucharska.

 

JAKI JESTEM

  1. Jak realizować swoje potrzeby – jak osiągać swoje cele?
  2. Dojrzewam, zmieniam się.

 

SAMOŚWIADOMOŚĆ

  1. Dostrzegam swoje zalety.
  2. Osiągam w życiu sukcesy.

 

AGRESJA – ZACHOWANIA AGRESYWNE.

  1. Opanowuję agresję.
  2. Dlaczego zachowuję się agresywnie.
  3. Uczucia pierwotne.

 

STRES

  1. Wierzę w swoje możliwości.
  2. Osiąganie porozumienia.

 

ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

  1. Konflikty z którymi sobie poradziłem. Radzę sobie z konfliktami.
  2. Byłem świadkiem konfliktu.

 

KREATYWNOŚĆ

  1. Kreatywnie uczestniczę w zajęciach.

 

ASERTYWNOŚĆ

  1. W jaki sposób daję innym do zrozumienia, że interesuje mnie to, co mówią.

 

MOTYWOWANIE DO..............

  1. Jestem twórczy, szukam rozwiązań.
  2. Jak realizować swoje potrzeby – jak osiągać swoje cele?

 

 

MOJE ZDROWIE.

  1. Środki uzależniające.
  2. Dbam o swoje zdrowie – odmawiam.

 

SZACUNEK DLA PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC – ZAPOBIEGANIE DYSKRYMINACJI

  1. Gdy czułem się odrzucany.
  2. Mam kolegę, który jest inny niż Ja.

 

JESTEM POLAKIEM. JESTEM EUROPEJCZYKIEM

  1. Świat jest także Twój.
  2. Tradycja – po co jest i dlaczego ludzie ją pielęgnują.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura:

  1. Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej – Magdalena Gruszka, Iwona Janiak, Justyna Prarat
  2. Lekcje wychowawcze dla klasy IV, V, Vi – Nora Grochowska, Ewa Sadowska
  3. Jak nauczyć rozwiązywania konfliktów – D. Covan, S. Palomares, D. Schilling
  4. Jak radzić sobie ze złością – J. Stewart
  5. Jak radzić sobie z dręczycielem – S. Palomers, D. Schilling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
free poker