,,DOBRA KSIĄŻKA, KTÓRĄ MOŻNA CZYTAĆ NA GŁOS PRZYNOSI RADOŚĆ DZIECIOM I DOROSŁYM. BUDUJE POMOST MIĘDZY POKOLENIAMI”

Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole obchodziliśmy siódmy raz

i już na stałe został wpisany w kalendarz imprez szkolnych. Chociaż w kalendarzu ma on miejsce 29 września w tym roku zorganizowany został dopiero w grudniu.

Tradycyjnie naszymi gośćmi byli uczniowie klas. I – III wraz z wychowawcami, rodzice oraz  babcia. ( 10 rodziców i 1 babcia)

Głównym celem imprezy było zachęcenie rodziców do głośnego czytania  dzieciom poprzez ukazanie korzyści, które  z  niego płyną, a są to:

  • zacieśnianie więzi między rodzicami a dzieckiem, które daje mu poczucie bezpieczeństwa,
  • rozwój wyobraźni dziecka,
  • rozwijanie inteligencji, wzbogacanie słownictwa, nauka poprawnego budowania zdań, zachęcanie do samodzielnej nauki czytania,
  • wychowywanie, wyrabianie wrażliwości, odprężanie, przyjemne spędzanie czasu.

Obserwujemy i stwierdzamy, że niestety,  dzieci  nasze  funkcjonują  w  środowisku ubogim  językowo.  Kontakt  z  żywym  słowem  zastąpiła  telewizja, której  narzędziem  jest  obraz;  w  efekcie  dzieci  coraz  gorzej posługują  się  językiem,  a  ich  słownictwo  jest  zubożone.  Także rodzice   mało  z  nimi  rozmawiają  i  coraz  mniej  im  czytają.  Dzieci  pozbawione  wyobraźni    skazane  są na trudności w szkole i w późniejszym życiu.

Dlatego staramy się temu zaradzić realizując Program Doskonalenia Czytelnictwa i organizując Dzień Głośnego Czytania Dzieciom przez dorosłych.

Przerywnikami w trakcie głośnego czytania była nowoczesna Bajka o Kopciuszku – przedstawienie w wykonaniu uczniów kl. IV A, słowa narratorów o roli czytania, piosenki, a także występ uczniów kl. I A, którzy prosili panią bibliotekarkę o pasowanie, aby mogli stać się czytelnikami biblioteki publicznej.

W głośnym czytaniu uczestniczyły:

Mamy – P. Małgorzata Jóźwiak, P. Aneta Matalińska, P. Katarzyna Szelągowska i babcia P. Halina Olęcka. Czytane teksty opowiadały o codziennych sytuacjach i zachowaniach dzieci, o dobrym wychowaniu, przyjaźni, pomocy itp. , a więc zawierały wartości zawarte w programie czytelniczym.

W tym dniu uczniowie kl. I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki publicznej. Uroczystego pasowania dokonała p. kierownik Biblioteki  Publicznej w Łęgu Probostwie - Jolanta Kłosińska

Mamy nadzieję, że  nasza impreza skłoni rodziców do refleksji, zachęci do czytania książek z własnymi dziećmi już od najmłodszych lat, a wspólne czytanie sprawi im na pewno wiele przyjemności zwłaszcza teraz w długie zimowe wieczory.

Anna Gawińska

 
free poker