Dzień Głośnego Czytania.

Aktualności - Aktualności

Już szesnasty  raz w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września i jest obchodzony od 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Jest to również  dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.  Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

Cel organizowanego od lat Dnia Głośnego Czytania jest w zasadzie jeden: budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów, które jest jedną z podstawowych umiejętności  nabywaną w szkole.

Respektowanie norm społecznych przez uczniów oraz ich właściwe relacje, to obok przekazywania przez nauczycieli wiedzy, ważny kierunek działań, z którym spotykają się na co dzień. To najczęściej wychowawca – nauczyciel, jako pierwszy spostrzega, że dziecko nie ma kolegów, często jest wyśmiewane i czuje się w szkole źle. Przez to niechętnie chodzi do szkoły, nie lubi jej, miewa problemy w nauce. Dlatego dbając o właściwe relacje w klasie i szkole w tym roku nasze hasło brzmiało: "Nie jesteś sam!"

W klasie I została wykorzystana bajka terapeutyczna "Lisek Urwisek". Akcja utworu rozgrywa się w szkole. Tytułowy bohater ma problem z właściwym zachowaniem, emocjami  -   nie zawsze potrafi nad tym zapanować. Liskowi  pomaga  nauczycielka we współpracy z rodzicami.  Lisek Urwisek  ma sen, który przyczyni się do zmiany jego zachowania w stosunku do innych. Budząc się rano przypomina sobie, że  jego sen to bajka, którą kiedyś czytała mu babcia. Główny bohater  postanawia być koleżeński, miły dla innych, a zwłaszcza dla tych, którzy są słabsi. Bajka kończy się dobrze, bohater po zmianie swojego zachowania jest szczęśliwy i dobrze czuje się w klasie. Lisek wskazuje dzieciom osoby, do których można się zwrócić z każdym problemem.

W klasie II i III wykorzystano bajkę terapeutyczną "Przyjaciółka". Tłem wydarzenia  jest typowa sytuacja w nowym miejscu zamieszkania, w nowej klasie, a atmosfera opowiadania pozytywna i szczęśliwe zakończenie.

Przewodnim tematem utworu jest lęk przed przyjęciem do nowej klasy, przed odrzuceniem i wyśmianiem. Lękowi temu przeciwstawia się wskazanie, w jaki sposób rozwiązuje się trudne sytuacje, danie wsparcia uczniowi poprzez akceptację i przyjaźń oraz

przedstawianie  samego siebie w pozytywnym obrazie,

Główny bohater  bajki to  dziewczynka, która przeżywa trudne emocjonalne sytuacje związane ze zmianą miejsca zamieszkania oraz szkoły. Redukcja lęku dokonuje się poprzez wsparcie przyjaciółki z plakatu, a także zdobycie  innych umiejętności myślenia i zachowania wobec nowych kolegów i koleżanek,

Wprowadzona postać – przyjaciółka z plakatu, Tosia pomaga, uczy bohaterkę strategii działania w nowych i trudnych dla  niej sytuacjach, kształtuje poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i przyjaźni oraz poczucie własnej wartości.

Ze względu na panujące warunki epidemiologiczne, w tym roku szkolnym ograniczyliśmy się do przeczytania w klasach w/w bajek,  dokładnego omówienia oraz wykonania ilustracji. Poza tym zachęciliśmy rodziców do przeczytania w tym dniu dzieciom w domu dowolnej bajki, fragmentu książki itp.  W rozmowie zachęcaliśmy dzieci do czytania książek, zwracając uwagę na ich rolę oraz konieczność dbania o nie.

W tym celu wykorzystano kartę pracy. Mamy nadzieję, że organizowany od lat Dzień Głośnego Czytania przyczynił się do:

•             kształtowania systemu wartości oraz norm

•             respektowania norm społecznych

•             wzmocnił w uczniach poczucie własnej wartości

•             wzbogacił słownictwo dzieci

•             kształtowania umiejętności wyciszenia oraz koncentracji uwagi

•             kształtowania w uczniach sympatii do samych siebie i innych

•             stymulowania procesów poznawczych

•             integracji grupy i uczniów

•             zachęcił dzieci do czytania.

Anna Gawińska

Elżbieta Dworakowska

 

 

 

 
free poker